kharcia 's Beta Reader Profile
action: Send PM . Follow . Favorite
profile: p User Profile
since: 10-03-07, id: 1389824
Author has written 6 stories | Fullmetal Alchemist, Bleach, and Final Fantasy VII.
β : kharcia is a registered beta reader and is currently accepting beta reading requests.
Beta Description
Beta Bio: general description as a beta reader
Przede wszystkim jestem betą elastyczną. Sprawdzić język? Nie ma sprawy. Znaleźć OOC? Znajdę, nawet jeśli go tam nie ma. Ocenić fabułę? Żaden problem. Wszystko naraz? Eee... No dobra, jakoś to zrobię XD

Czytam dany utwór dwa lub trzy razy, przypadki tragiczne odsyłam do swojej bety i po jej poprawkach betuję jeszcze raz.

Staram się odsyłać pracę po maksymalnie dwóch tygodniach, jeśli nie wyrobię się w tym terminie - powiadomię. Zwłaszcza, jeśli ktoś wysyła mi kompletnego stutysięcznika - po około dwudziestu tysiącach mój zapał gaśnie, a wtedy na betę kolejnego rozdziału można czekać i dwa miesiące. Ale kiedyś się tym zajmę (znając życie, w okolicach ogromnego kolokwium).

My Strengths: beta, writing, or reading strengths
Zajmuję się wyszukiwaniem błędów językowych, merytorycznych i logicznych. Nienawidzę powtórzeń w narracji, dla dialogów jestem nieco bardziej łagodna - język mówiony nie musi być w końcu idealny. Staram się wyłapywać jeden z grzechów głównych fanficków - złą charakteryzację bohaterów, tzw. OOC, szczególnie, kiedy autor targa mnie za wyimaginowany rękaw, żądając, żebym znalazła cokolwiek.

Fabuły nie dotykam, co najwyżej podrzucę jakąś sugestię do wątku pobocznego, jeśli PMki będą patrzeć na mnie załzawionymi oczami shojo-heroiny.

My Weaknesses: beta, writing, or reading weaknesses
Nie umiem prawidłowo stosować znaków interpunkcyjnych, ale pod czujnym okiem mojej własnej bety, staram się poprawiać warsztat. Poza tym sceny erotyczne... Lubię je czytać albo oglądać w doujinach. Z poprawieniem może być gorzej.
Preferred: types of stories I prefer over others
Będę wdzięczna za historie z fabułą, nawet niezbyt skomplikowaną, ale jakiś jej zawiązek zawsze jest mile widziany. Nie boję się związków homoskesualnych, mpregów, ani OC, jednak widząc nadmierną idealizację tych ostatnich, zwracam uwagę autorowi (ale czy ktoś mnie w ogóle posłucha?).

Jeśli ktoś chce zrobić mi przyjemność - bardzo lubię, kiedy postać posługuje się charakterystycznym językiem, np. robiąc typowe tylko dla siebie błędy językowe.

Betuję generalnie to, co znam, chyba że komuś będzie bardzo zależało na moich poprawkach. Lista betowanych serii jest mocno niekompletna, w razie wątpliwości uprzedzam, że nie gryzę przez PMki.

Would Rather Not: I do not beta for these stories
Nie znam się na poezji ani songfickach. Nie trawię pedofilii, jestem sceptyczna wobec incestów. Generalnie wolałabym nie dostawać na skrzynkę żadnych opisów wyszukanych dewiacji.

Nienawidzę tzw. chamskiej japońszczyzny. Sufiksy '-san', '-chan', itd. mogą zostać (choć i dla nich znalazłaby się alternatywa w naszym języku), ale jeśli postać zadaje pytanie PO POLSKU, to chyba nie oczekuje odpowiedzi 'Hai', prawda? Oczywiście, jeśli te wstawki są zamierzone i mają jakiś cel, z radością przyjmę. Niestety, zwykle tak nie jest.

Błędy ortograficzne są nie do przyjęcia, do czegoś Word/Open Office/inny edytor tekstu służy - poza tymi, których te programy nie wyłapują, naturalnie.

Beta Preferences
Language: Polish
Content Rating: Fiction K » M
Categories: categories in black are ones this beta has authored for
Cartoon Avatar: Last Airbender
Anime Bleach
Anime Death Note
Anime Dragon Ball Z
Game Final Fantasy VII
Anime Hikaru no Go
Anime Katekyo Hitman Reborn!
Game Kingdom Hearts
Genres: genres in black are ones this beta has authored for
General
Romance
Humor
Drama
Adventure
Mystery
Horror
Parody
Angst
Supernatural
Suspense
Sci-Fi
Fantasy
Spiritual
Tragedy
Western
Crime
Family
Hurt/Comfort
Friendship