Reviews for Alpha and Omega Book 2: The Fallen
ThePhenakism chapter 16 . 11/12
Absolutely amazing stories ! Finished book 1 and couldn’t stop reading, I wish you had continued writing this but it looks like It’s stopped getting updates :(
Biblio388 chapter 16 . 8/24
Lots of build-up and some very confusing events lead up to this. I haven't seen anything of the newer Evangelion series, so lots of confusing stuff is happening in this entry. Doesn't make it bad though, just kind of learning as I go along. I can say that Alpha and Omega has the best Shinji I have ever read of, hands down. Just like the way you have handled things with big Shinji. Hope to see the next chapter.
Biblio388 chapter 5 . 8/20
Someone just tripped a claymore and doesn't know it yet~. Can't help but look forward to the blast.
Biblio388 chapter 4 . 8/20
I like the way you handled this one. A lot of stuff had to get done to set a groundwork and you worked out a way to do that. It was very interesting reading. Can't wait to see where you go next.
Biblio388 chapter 3 . 8/20
Wow, talk about jumping on a tigers back. Can't say I am sad to see such a thing was necessary though, they don't know who they are f**king with.
Biblio388 chapter 1 . 8/20
Nice opening. Covered most of the important stuff and still got to the good stuff as well.
W8W chapter 16 . 8/13
Szkoda że Neema nie jest Ardat-Yakshi, ale zawsze mogła kłamać jak się bała o swoje życie. Było by śmiesznie gdyby się okazało że piloci evangelionów są odporni na ich efekt. Tylko pomyślcie jak by się rozeszło to wszystkie Ardat-Yakshi w galaktyce chciały by zacząć z nimi związek, wyobrażacie sobie reakcje Asuki na takie adoratorki :). Sądzę że po uporaniu się z Gendo to ludzie będą kolejnym wielkim złym. Są zbyt napaleni na evangeliony. Na początku nie rozumiałem czemu cytadela tak bała się evy prawda pole AT czyni je nietykalne dla broni konwencjonalnej ale o nim nie wiedzieli. Dopiero po przeczytaniu dotarło do mnie rozumieli (a przynajmniej zakładali) że evangelion może poruszać się o własnych siłach na planecie więc może wprowadzić działa i pancerze statków kosmicznych na takie pole walki bez utraty mobilności a to znacznie większy kaliber niż wszystko co mogą zrobić własną technologią. Wygląda na to że ROE Shinji wsiądzie ponownie za stery by ratować "brata". Relacje po powrocie na terre były przezabawne moje ulubione to reakcje asuki i Yui na dziewczynę Shinjiego. Czekam z niecierpliwością na następny rozdział.
Miles Tails McCloud chapter 16 . 8/5
Just finished my 10th time reading this story. Hope chap 17 comes soon as I've been checking my email 3 times a day after your tweet about 6500 words into the next chapter. I hope Gendo gets curb stomped. I am interested to see how an A.T. Field holds up against a Reapers main cannon. (Shepard Entity vs Gendo)
becauseno chapter 16 . 7/18
Please update this, dont leave us with an eternal cliffhanger please
shadow chapter 16 . 7/10
I liked the chapter!
Waka Nibbolo chapter 12 . 6/19
And here is where I get off sadly. Just know that up till now, this was fucking awesome. Good luck, Goodnight, and Goodbye.
Alex2909 chapter 16 . 5/15
shit just got real
becauseno chapter 16 . 4/25
please update!
DOS73 chapter 16 . 2/20
I'm quite enjoying this story and I look forward to reading the next chapter. Keep up the great work.
CMVreud chapter 16 . 12/18/2016
Holy F-! No. UNHOLY F-!
607 | Page 1 2 3 4 11 .. Last Next »