Reviews for Altitude
Filigranka chapter 1 . 1/21/2015
Pointa jest bdb, świetnie trafiona. I się, o dziwo, nawet nie spodziewałam. Ale wcześniej też jest ładnie, sposób, w jaki wędrują myśli Maglora bardzo udanie przypomina ten prawdziwy - jest niby chaotyczny, ale jednak krąży wokół jednego tematu i możemy zrozumieć, czemu akurat ta jedna myśl skojarzyła się z poprzednią, czemu najpierw jest wesołe wspomnienie dzieciństwa, która przywodzi bliźniaków, a skoro ich, to nastrój natychmiast wpada w tony minorowe i prowadzi do klątwy, przysięgi, skoku i wolności.

(niechcemisiępisaćpoangielskualenazwętowalkąwyzwoleńczą ;) ostatnio zresztą, widzę, jakiś trend jest, żeby pisać ludziom komentarze w niekoniecznie tym samym języku, co fik.)
Laerthel chapter 1 . 1/20/2015
I loved this, it's so beautiful... it's just a moment in slow motion, and still a lifetime. I honestly admire you for this ability to condense so many things into a few lines or pharagraphs. Quite telling. (My favorite things were, maybe, the chains that bound Makalaure to the Himring - it's quite thoughtful that such things as innocent children could work as chains).

Thank you so much for writing and sharing this!
Elenluin chapter 1 . 1/19/2015
I love how you capture this one moment - fits with how I have always seen Maglor, strong and responsible but mostly deeply torn between loyalty and the urge to live his own life.
fantasychica37 chapter 1 . 1/18/2015
Beautiful.