Reviews for A Lonely Path
Vesp chapter 14 . 11/18
Z czego wynikają te pozytywne myśli o Dumbledorku? Wziął oficjalnie odpowiedzialność za małe dziecko. Przez 10 lat nie sprawdził go ani razu. Figg musiała informować o tym ,że jest zabiedzony. Nie reagował. Nikogo nie dopuścił do Harego. Wsadził Syriusza do Azkabanu bez procesu. Nawet go nie zapytał o powody „zdrady”. Śmierciożercy Snapowi dał proces i ochronę,a człowiekowi ,który walczył w zakonie kurczaka nie. Jak to świadczy o nim? Traktuje innych jak debili i marionetki. Naraża dzieci na śmierć wielokrotnie. Nie dba o nikogo. Czyta wszystkim w myślach…nie jest wiele lepszy od Voldiego. W zasadzie jest gorszy-pozwala by świat ,którym kieruje przecież,bo traktują go jak bożka,staczał się w przepaść,nie rozwijał,stagnacja tak długa to regres. A zastraszanie w szkole? Rywalizacja,wyzwiska, gnębienie słabszych na porządku dziennym….za co go lubisz?
Vesp chapter 10 . 11/18
Dumbledork wzorem dobra i mądrości? Lupin to faktycznie idiota w tym opowiadaniu. Mam nadzieję,że nie wszyscy będą durniami.
Vesp chapter 8 . 11/18
Nie lubię Dumbledora. Zniszczył życie chłopakowi…i było mu smutno. Lupin-nigdy nie sprawdził co słychać u dzieciaka prze 10 lat. To skandal,że wciąż powstają historie,które pokazują starego ,bezwzględnego manipulatora jako dziadka,och popełniającego czasem błędy . Realizm w opisie życia,cierpienia Harrego budzi jeszcze większą niechęć do wszystkich dorosłych,którym powierzono opiekę nad chłopcem. Dobrze się czyta Twoje opowiadanie. Pozdrawiam.
Guest chapter 33 . 10/31
It has been a great story, thanks for taking the time to write it. I loved your background story for Hedwig it's the most original I have seen in the fandom
Rab100 chapter 19 . 10/22
Fantastic, powerful chapter!
Rab100 chapter 17 . 10/22
This chapter is breathtaking. The way Lupin deals with Harry’s guilt is so powerful - and I love rereading it
tryagain4me chapter 33 . 8/31
This story was incredible. I love and follow Knowing Where to Look and thought I’d give this one a shot.. phenomenal :)
simpledreams25 chapter 33 . 7/23
Beautiful story. That’s really all that needs to be said.
Guest in Europe chapter 1 . 6/17
I’m so delighted I found this when it was finished. It was unusual in its premise, and very well-written.

Thank you for sticking with it and giving me a great read.
Jimbocous chapter 32 . 5/19
Thanks for a great (re)read.
OMGoodness chapter 30 . 4/22
NO-o-no! Eeeek. No Covid nothing BAD Author Now go get Siri in line for a vaccination. Hurry LOL. Totally enjoyed your long endearing endeavour and thank you for completing the wonderful story. OK GOOD Author. Again thanks and Stay Safe.
Guest chapter 23 . 4/17
Wow. Just saw a new side of Harry, and I must say that it was rather enlightening...
Guest chapter 16 . 4/17
Seriously Seamus? Training with Death Eaters? Training with followers of his parents' murderer? Genius. Sheer Genius.
SmileyA97 chapter 33 . 4/15
I absolutely loved it! The story was captivating and I loved watching Harry and Remus’ bond grow. Fantastic!
cerulean369 chapter 33 . 3/27
This was a delightful read. I didn’t know I needed to read a such a heartwarming story till I came across this. The way you wrote Remus and Harry’s relationship, the paternal bond, was beautiful. Thank you so much for sharing this story.
1,226 | Page 1 2 3 4 11 .. Last Next »