Reviews for Persian Delights
Guest chapter 18 . 7/5/2016
this brings me such immense feelings of gratitude, to you for writing it. Without doubt the best Alexander/Hephaestion Ive read so far, and I've read many. You're truly talented
deelove1 chapter 17 . 12/29/2015
Thank so much for this new chapter!
toobeauty chapter 16 . 9/27/2015
Wow what an angst piece of writing!
Hephaestion seemed to have lost his life wish and the whole situation with Alexander and his lovers made it all worse.
However, I cannot understand why he had let himself fall in such a deep hole of depression?
looking forward to reading more.
PhaiFan chapter 16 . 9/27/2015
Heartbreaking. I really wish there would be some glimmer of hope for them.
SROSH chapter 15 . 9/24/2015
I'm glad you are back with Persian was one of the best fictions of the ship. Please keep writing
PhaiFan chapter 15 . 9/23/2015
I am happy that you are writing this again. It is such a gut-wrenching story. I don't know what your plans are for this, but I hope against hope that you will let them find peace with each other somehow. There is enough heartbreak and pain in the world. Please let them survive this...together.
deelove1 chapter 15 . 9/23/2015
Oh Hephaestion what is to happen now?P.S. Thank you so much for returning to this story:)
Izolda chapter 14 . 2/7/2013
Nie dość, że kategoria "angst" to jeszcze Hephaestion w roli głównej :)
Abdita chapter 14 . 9/7/2012
Hej, będę pisać po polsku, gdyż wnioskując z fragmentu piosenki J. Steczkowskiej zamieszczonym przed którymś rozdziałem oraz niektórych twoich fanfikach, język ten nie jest Ci obcy. Persian Delights jest pierwszym fikiem z fandomu Alexandra, który przeczytałam. Tak właściwie, dziś przeglądałam sobie od niechcenia listę filmów na stronie FanFiction i zauważyłam Alexandra. Film oglądałam dawno temu, ale pamiętałam, że miał potencjał na dobrego fika. Nie myliłam się. Pochłonęłam twoje dzieło za jednym zamachem i się zauroczyłam. Nawet nie jestem w stanie napisać Ci jak bardzo się cieszę, że zajrzałam do tego fandomu niedługo po opublikowaniu przez Ciebie najnowszego rozdziału. W przeciwnym razie pewnie bym na nie nie trafiła, a już na pewno nie zaczęła czytać, sądząc że historia została porzucona.
Nie będę wypowiadać się w imieniu czytelników, którzy znają twój tekst sprzed tej rocznej przerwy, ale ja jestem jak najbardziej zainteresowana czytaniem kontynuacji. Proszę, wróć do tego fanfika na dobre. Wszak jeszcze sporo zostało do wyjaśnienia! Pozdrawiam:)
13Annie chapter 14 . 9/7/2012
Hi Settely,

This was an amazing chapter, and it was worth the wait.

I would love to see Alexander and Hephaistion get together again, and by the look of this chapter, I hope that is what will happen. Sorry, I am an all Alex and Phai girl, think they are stunning together.

Please update soon, great story :)

Annie.
L chapter 14 . 8/28/2012
And just like that Phai was the one who apologised? What a weak duck.
deelove1 chapter 14 . 8/27/2012
OMG! You updated this thank you!
ZRaye chapter 13 . 10/9/2011
OH...This is getting REALLY GOOD...Please UPDATE SOON! PRETTY PLEASE! I'm loving this now that Phai is awake! Loved when Alexander threw the wine and fruit against the wall in the last chapter! That was great...
Gif chapter 13 . 10/3/2011
The interaction between the three of them was interesting, and though I'm not so sure I got it in the correct way, I think that something is going to change, or it's already changed, in their mutual relationships...
Lili chapter 13 . 10/2/2011
Gosh Alexander is just so oblivious isn't he? I pity Hephaistion for not being able to fend for himself and be treated like a piece of a china doll. I'm glad you have updated.
62 | Page 1 2 3 4 .. Last Next »