"Nerozumím tomu," zamumlal Harry a znovu se rozhlédl po poloprázdném bytě.

"Pane Pottere?"

"Ach, ano, promiňte," otočil se na postaršího muže v přísném černém obleku, na kterém nebylo ani za mák poznat, že je čistokrevný kouzelník, "říkal jsem, že to mu nerozumím. Víte jistě, že to bylo tady?"

"Samozřejmě," odvětil muž a jeho tvář více než předtím připomínala kamennou sochu.

"A nemyslíte si, že by -"

"Vyloučeno," přerušil ho čaroděj a Harry spolkl sprostá slova. Rodinný právník Malfoyovy rodiny se k němu nechoval nezdvořile a vždy vyšel vstříc všem jeho otázkám, přesto si počínal s chladnou přezíravostí, která Harryho vytáčela do běla, "tohle vždy bylo a dosud je jediné místo, krom panství, ve kterém se pan Malfoy zdržoval delší dobu."

"Ale vždyť už je roky prázdné a nic tu nezbylo! Kam zmizely všechny jeho věci? Co se stalo, když zmizel z Anglie?"

"Je mi líto, pane Pottere, nemám tušení."

Nemám tušení, jistě. To Harry v posledních dnech slýchával až moc často. Zdálo se, že když chce jakýkoli člen Malfoyovy rodiny zmizet z povrchu zemského, nedělá mu to žádné potíže. Bylo takřka nemožné najít nějaké zmínky o Dracově nebo alespoň Narcisině životě po konci války, jakoby se nad jejich rodinou, která se vždy vyjímala na slávě a lesku kouzelnické společnosti v Anglii, slehla zem a pohřbila všechno, čím kdy byli.

Narcisa zmizela a Harry ji dokázal vystopovat jen do Paříže, odkud však pokračovala neznámo kam. Všechny informace o jejím životě byly více jak rok staré a on snahu o její nalezení po velice krátké dob vzdal. Zdálo se totiž, že Draco s ní před svou ´nehodou´ neudržoval žádné vztahy - což bylo samo o sobě velice překvapivé.

Co se mezi nimi stalo? A proč se to vůbec stalo? Harry si moc dobře pamatoval, že Narcisa Malfoyová, stejně jako její manžel, byla pro svého jediného syna ochotna udělat cokoliv na světě - k jeho vlastní smůle - vždyť její láska k synovi se výrazně podepsala na konci války v prospěch strany dobra. Pomohla Harrymu ve chvíli, kdy se všechno zdálo ztraceno, a to jen kvůli naději, že její syn se stále nachází v Bradavicích a naživu.

A teď… když ji Draco nejvíc potřeboval a nikdo jiný mu nezbyl, zmizela. A s největší pravděpodobností ani nevěděla, co se mu stalo. Zatímco mladý Malfoy chátral v ústavu pro choromyslné, Harry pátral po jeho příbuzných a přátelích, dnem i nocí, a nenašel nic. Vůbec nic, co by naznačovao, jaký Draco před svou nehodou vedl život a co se mu asi mohlo stát.

Dnes navštívil další z mnoha nemovitostí rodu Malfoyů, které byly rozesety po celém území Velké Británie. A znovu narazil na to samé. Všechen drahý a přepychový nábytek byl přehozen bílými prostěradly - jako na zámcích ve středověku - a ochráněn kouzly proti poškození poletujícím prachem a špínou. Bylo jasné, že se tu, stejně jako v Malfoy Manor, domě v Southhamptonu nebo v přímořském Brightonu či velkém Londýnském bytě na Přímé ulici, už celé měsíce a možná i roky neukázala živá duše.

Draco, co se stalo? Kam si zmizel? Kdo ti ublížil?

"Harry! Tak ráda tě vidím, už jsme se báli, že nepřijdeš!"

Když se po jeho tichém zaklepání rozrazily dveře Hermionina a Ronova bytu, myslel si Harry, že znova začala válka a chaos. Bylo to však jen až příliš vřelé přivítání jeho dvou nejlepších přátel.

"Omlouvám se, přišel jsem trochu pozdě, byl jsem ještě v -"

"V práci, samozřejmě," přerušila ho Hermiona se zářivým úsměvem a znovu ho vtáhla do svého objetí, Harry nechápal, kde se v ní bere tolik síly, že ho málem dokázala udusit.

"Rád tě vidím, kámo," zasmál se Ron, když ho Hermiona konečně pustila, krátce ho k sobě přitiskl a chlapsky poplácal po zádech, "už jsme se báli, že nás i tentokrát odmítneš. Nesmíš to s tou prací tolik přehánět, svět se nezhroutí, když si slavný Harry Potter alespoň na chvíli odpočine a dá si večeři se svojí rodinou."

"Díky," vydechl Harry a konečně se uvolněně usmál. Ron měl pravdu, on a Hermiona byli jeho rodina a Harry by na to neměl nikdy zapomínat. Ostatně trocha odpočinku mu přijde jenom vhod.

"Na čem to vlastně pořád děláš, Harry? Vždyť už tě skoro nevidíme," plísnila ho zrovna Hermiona, zatímco Ron se s povystrčeným jazykem snažil úhledně rozkrájet pečené kuře. Harry ke svému překvapení zjistil, že si při servírování jídla vůbec nevede špatně - Hermiona byla příliš zaneprázdněna tím, aby Harryho udržela sedět u stolu a sypala na něj jednu příhodu za druhou, doteď si neuvědomil, jak dlouho už je neviděl) - a když se pak přiznal, že sám upekl i dýňový koláč, který měli mít jako zákusek ke kávě tak Harry kapituloval a od srdce se rozesmál.

"Co se stalo?" zamračil se na něj nechápavě Ron.

"Nemůžu uvěřit, že se toho tolik změnilo, zatímco jsem tady nebyl. Doopravdy na vás nesmím takhle zapomínat, nebo vás už brzy nepoznám."

"Jak to myslíš? Vždyť se tu nic nezměnilo," nechápal dál Ron a podezřívavě se na něj mračil, zatímco Harry se stále šklebil od ucha k uchu.

"To to jen dokazuje."

Ron se už už nadechoval k odpovědi, když mu Hermiona jemně položila ruku na zápěstí a on se okamžitě usmál, láskyplně jí políbil na čelo a posadil se ke stolu. "Asi máš pravdu, doopravdy se něco změnilo."

"To vidím, zdáte se ještě šťastnější, než předtím… Jak je to vůbec možné?"

"Víš," začal Ron, ale pak se otočil na Hermionu, "myslíš, že už mu to můžu říct?" Hermiona mu věnovala povzbudivý úsměv a Ron se na ni šťastně zazubil. "Budeme mít dítě."

"Cože?" vykulil Harry oči nechápaje, co to právě slyšel.

"Dítě," pokračoval s naprostým klidem jeho nejlepší kamarád, "a byli bychom moc rádi, kdybys mu šel za kmotra. Vím, že už jsi kmotr Teddyho, ale nic by pro nás nebylo větším -"

"Samozřejmě! Moc rád, doopravdy moc… Merline, blahopřeju, Rone. Hermiono!" vykřikl Harry, postavil se na nohy a sevřel kamarádku v pevném objetí, pak ji však rychle pustil a ustoupil kousek stranou, "omlouvám se, neublížil jsem ti?"

Hermiona se rozesmála a mávla rukou: "Jste oba dva stejní. Ron se ke mně v poslední době chová, jako kdybych byla z procelánu. Jenže sám zapomíná, že je jako slon."

Harry se rozesmál, když se Ron na svou ženu nechápavě obořil. I po těch letech mu význam mudlovských přísloví neustále unikal.

Když tak Harry pozoroval diskuzi svých dvou nejlepších přátel, cítil se doopravdy šťastný, ale zároveň se štěstím se do jeho srdce vkradl i další nevítaný pocit. Lítost a smutek nad svým vlastním osudem.

Ron se měl brzy stát otcem a založit svoji vlastní rodinu (do které Harry mohl ještě před nějakou dobou pokrevně patřit), zatímco on sám nedokázal vůbec nic.

Ano, byl hrdina války, vedoucí bystrozorského oddělení a vlastnil Merlinův řád první třídy, jenže v osobním životě zklamal na všech úrovních. Neměl nikoho, ke komu by se mohl vracet domů a kdoby ho miloval - jen jeho, samotného - a byl tu pro něj. A co hůř, za všechno si mohl sám, protože si uvědomoval, že Ginny mu to všechno mohla dát. Jenže on nechtěl, chtěl změnu - změnu k lepšímu? Těžko. Jediné, co na něj čekalo doma u vychladlého krbu, byly stohy papírů a složek s prací a jeho nejbližší společností se postupně stal choromyslný Draco Malfoy, jehož příběh Harryho zaměstnával ve dne v noci - a to si to ani sám Malfoy neuvědomoval. A kdyby to snad Draco věděl? Kdyby se náhle vyléčil? Určitě by se mu vysmál a odešel z jeho života a Harry by zůstal znovu sám.

Jako každý týden v posledních několika měsících, i dnes Harry Potter odešel ze své kanceláře dřív a zmizel neznámo kam. Nikdo nevěděl, kam se mladý vedoucí bystrozorského oddělení poslední dobou tak často ztrácí, pravdou však bylo, že se o to nikdo z Ministerstva ani nijak zvlášť nezajímal. Párkrát se Harryho některý z jeho spolupracovníků zeptal, jestli nechce s ničím pomoci, ale Harry slušně každého odbyl a svou práci vykonával dál s pečlivostí sobě vlastní. Neexistovala žádná osoba, která by si mohla postěžovat na jeho pracovní morálku nebo zmínit chyby v jeho práci. A že čas od času odcházel z práce dřív? Nu… Jiné dny byl první a poslední, kdo odcházel a i přes svou vysokou pozici, se vždy jako první hlásil na práci, kterou nikdo jiný nechtěl.

Jeho spolupracovníci ho měli ve velké úctě i oblibě, nikdo však nemohl říct, že by byl jeho blízkým přítelem. Harry se ode všech, krom svého nejlepšího kamaráda Ronalda Weasleyho, stranil a udržoval si svá tajemství. Většina to chápala. Život zachránce celého Kouzelnického světa nebyl procházka růžovým sadem. Každý kouzelník i čarodějka už od dětství věděli, čím vším si musel Harry Potter projít, co všechno musel obětovat, a tak nebylo žádným překvapením, že se nechodil a otevřeně nemluvil o svém životě - i když ti, kteří ho znávali na škole, se čas od času podivili, co se stalo s tím chlapcem, který i navzdory svému nešťastnému osudu vždy hleděl s jiskřičkami ve smaragdových očích a úsměvem v před.

Dnešní Harry Potter jen zdánlivě připomínal toho mladíka na škole, který se vždy snažil zachránit svět, hledět do života s nadějí a jeho největší zábavou bylo zasypávat všechny historkami o famfrpále nebo se hlasitě smát s Ronem Weasleym - kdoví čemu.

Dospěli. Ztratili iluze? Možná. Ale svět byl zachráněn, on sám to dokázal, tak proč se neraduje, proč není stejný jako dřív, proč… Jedním z mnoha důvodů mohla být samota, které si u něj každý všiml. Vždy odcházel z práce sám, byl v pohotovosti ve dne v noci, o víkendech i o svátcích a od jeho rozchodu s tou krásnou rusovlasou famfpálovou střelkyní ho nikdo neviděl v blízkosti nějaké neznámé ženy. V čem by to mohlo být? Ptali se lidé. Rita Holoubková se každý dne snažila vyhrabat novou a novou špínu na toho-který-nejenže-přežil-ale-toho-hadího-zmetka-nadobro-zprovodil-ze-světa, jenže ani ona neměla štěstí - a když nedokázala najít nic o soukromém životě Harryho Pottera ona, tak už nikdo.

Pronásledovaly ho mraky minulosti? Co bylo příčinou jeho neštěstí, když všichni kolem něj slavili? Vedly se o tom dlouhé spekulace, ale ani jedna se nedobrala svého konce. A když už se lidé začali smiřovat s Harryho novou osobností, stalo se něco, co všechno změnilo.

Najednou ho potkávali v Příčné ulici, jak obchází obchody - nakupuje sladkosti u Floreana Fortescuea, navštěvuje obchody s kosmetikou, parfumérii a kupuje hábitu u Madame Malkinové jiné velikosti, než své vlastní.

Žár oválných smaragdových očí se vrátil v plné síle, jenže ať se to snažili zjistit, jak chtěli, nikdo netušil, jak je to možné a… pro tentokrát… zůstávali v nevědomosti i Harryho nejlepší přátelé.