olamazur2
hide bio
PM . Follow . Favorite
Joined 11-05-17, id: 9949087, Profile Updated: 09-12-19

Ma jednak poważną wadę – nie daje pełnej kontroli nad wymianą powietrza.
Im jest chłodniej, tym wpływa go więcej, a my więcej wydajemy na ogrzewanie.
Nawiewane powietrze jest przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń.
Współcześnie, kiedy to dążenia do maksymalnego zoptymalizowania energooszczędności zapoczątkowało modę na szczelne okna i dobrą izolację cieplną przegród, nawiew został zaburzony.
Dom jednak musi być wentylowany, tj.
Dodatkowo w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od września do maja, czyli przez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń.
Rekuperator to określenie centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej zawierającej wymiennik ciepła.
Rekuperacja dosłownie oznacza odzyskiwanie energii.
Wynika to z konieczności doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane.
Zużyte powietrze jest usuwane z wnętrz za pomocą elementów wyciągowych i system przewodów, przechodząc przez rekuperator trafia do wyrzutni i jest usuwane na zewnątrz budynku.
Sposób i trasa prowadzenia instalacji zależy od jej rodzaju: od tradycyjnych kanałów stalowych o dużych średnicach do nowoczesnych przewodów polietylenowych, które można rozprowadzić np.

Co do zasady działania wymiennik ciepła w zastosowaniach domowych dzieli się na dwa rodzaje: rekuperator płytowy oraz obrotowy.
Dzięki temu możliwe jest ograniczenie strat ciepła spowodowane instalacją wentylacyjną.
nie ma w nich ani nawiewu, ani wywiewu, a powietrze przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach.
Nie polecamy samodzielnego wyboru centrali, ponieważ opierając swoją wiedzę tylko na np.
Jednym z podstawowych efektów braku właściwej wentylacji jest wilgoć.
Najlepiej pomyśleć o niej na etapie projektowania domu, bo poza samym rekuperatorem trzeba zamontować również system kanałów.
Można spotkać także wymienniki entalpiczne, w których z usuwanego powietrza odzyskuje się nie tylko ciepło, ale też wilgoć.
Szacuje się, że zapotrzebowanie na ciepło budynków z rekuperacją energii jest mniejsze nawet o 45%. Oszczędności na ogrzewaniu, to jest odpowiedź na pytanie dlaczego warto montować rekuperację ciepła, ale nie jedyna.
W najlepszych rekuperatorach jest on jednak bardzo delikatny.

Wymiana ciepła jest tym większa im bardziej pozwala na to materiał wymiennika ciepła oraz jego kształt.
Następnie ochłodzone świeże powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń, a zużyte wyrzucane na zewnątrz budynku.
Ważne jest, by nie sąsiadowało ono z 'cichymi' pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci, ponieważ wentylatory rekuperatora emitują dźwięk.
W konsekwencji może się okazać iż pierwotnie „wydajne” urządzenie nie jest w stanie „przepchnąć” powietrza w kanałach wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń i nie zapewni nam prawidłowej wentylacji.
Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań gruntowych wymienników ciepła (GWC), które najczęściej są połączone z wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem, ewentualnie z wentylacją grawitacyjną wspomaganą kominem słonecznym.

Dodatkowo, co bardzo ważne, powietrze jest filtrowane i oczyszczane z zanieczyszczeń – pyłów i pyłków, kurzu, alergenów itp.